Na co zwrócić uwagę podczas montażu styropianu grafitowego?

Zastosowanie styropianu grafitowego może dać nam wiele korzyści w postaci oszczędności energii cieplnej oraz komfortu cieplnego budynku. Jednak źle zamontowany może dostarczyć nam wiele kłopotów i dodatkowych kosztów. Należy pamiętać, że styropian grafitowy jest bardzo wymagający pod kątem zasad jego aplikacji. Poniżej wymieniamy podstawowe zasady, jakimi należy się kierować podczas montażu grafitowych płyt styropianowych:

  1. Podłoże musi być dokładnie oczyszczone i zagruntowane.
  2. Grafitowe płyty styropianowe przed przyklejeniem należy przeszlifować (od strony ściany) papierem ściernym o grubej gramaturze lub tarą.
  3. Grafitowy (ciemny) kolor płyt powoduje dużą absorbcję promieniowania słonecznego, dlatego proces przyklejania należy przeprowadzać w dni bezsłoneczne lub pod osłoną siatek ochronnych.
  4. Po przyklejeniu grafitowych płyt styropianowych, aż do czasu nałożenia warstwy zbrojonej, należy koniecznie utrzymywać styropian w zacienieniu.
  5. Do przyklejenia grafitowych płyt styropianowych stosuje się odpowiednie kleje, które są do tego przystosowane (nie każdy klej do styropianu białego nadaje się do przyklejania styropianu grafitowego).
  6. Klej na płytę należy nakładać punktowo-liniowo, czyli ramka po obwodzie płyty + placki w części wewnętrznej. Pokrycie styropianowej płyty grafitowej klejem (po dociśnięciu) powinno wynosić min. 40% jej powierzchni. Można również pokryć klejem całą powierzchnię płyty za pomocą pacy grzebieniowej.
  7. Wykonanie warstwy zbrojonej na styropianie grafitowym zaleca się w jak najkrótszym możliwym terminie po przyklejeniu płyt. Po wyschnięciu kleju, przeszlifowaniu warstwy zewnętrznej i wypełnieniu ewentualnych szczelin ścinkami styropianu lub pianą poliuretanową.
styropian grafitowy
Styropian grafitowy

Aktualną cenę styropianu sprawdzisz na górze tej strony.

Styropiany grafitowe to odmiana styropianów o wyższej cenie, ale też lepszej izolacyjności termicznej. Podczas produkcji, materiał do wytwarzania płyt styropianowych jest wzbogacony o grafit lub inne dodatki poprawiające jego właściwości – np. aluminium czy sadza, aby zwiększyć jego zdolność do odbijania i pochłaniania promieni podczerwonych. Dzięki temu uzyskuje się znacznie niższy współczynnik przewodzenia ciepła przy tej samej gęstości. Styropian grafitowy zapewnia taką samą izolację cieplną przy mniejszej grubości warstwy co styropian biały.

Nawet najsłabsze płyty grafitowe zapewniają utrzymanie ciepła na poziomie MINIMUM 0,033 – 0,035 W/mK. Dzięki temu można zaoszczędzić na grubości użytego materiału, a co za tym idzie, na kosztach. Zbyt gruby styropian to także ryzyko nadmiernego obciążenia ściany i jej ocieplenia, a także ograniczenie dostępu światła słonecznego do pomieszczenia przez drzwi i okna. Styropian grafitowy wybieramy, gdy zależy nam na niskim współczynniku przenikania naszych ścian i chcemy się jak najlepiej zabezpieczyć przed chłodem. Styropian ten jest produkowany tak samo jak styropian biały eps, ale podczas procesu produkcji dodaje się do niego cząstki grafitu, które zmieniają kolor produktu i sprawiają, że jest cieplejszy i ma lepszą izolacyjność. Płyty grafitowe podczas magazynowania powinny być chronione przed słońcem.

Jedynym poważniejszym problemem jest to, że ciemny kolor sprawia, że styropian grafitowy nie odbija tak dobrze słońca, jak styropian w kolorze białym. Rodzi to ryzyko mocniejszego nagrzewa ściany i w konsekwencji grozi odklejeniem płyt styropianowych. Dlatego podczas prac ze styropianem grafitowym w upalne dni musimy być ostrożni. Powinniśmy zasłonić ścianę, używać kleju do styropianu grafitowego i kołkować elewację.

Styropian grafitowy elewacyjny- co warto o nim wiedzieć?

Styropian grafitowy to produkt stosunkowo nowoczesny, który dzięki lepszej izolacji cieplnej niż zwykły styropian, coraz częściej wykorzystywany jest do termoizolacji budynków. Podobnie jak styropian biały, styropian grafitowy można kupić w różnych grubościach i jest produkowany przez wielu producentów. Styropian szary na elewację na pewno zapewni odpowiednie ocieplenie budynku, jeśli dobrze zaplanujemy i przemyślimy jego zakup i montaż. Nie ma znaczenia, czy chcemy zająć się ocieplaniem samodzielnie (wymaga to sporej wiedzy i umiejętności), czy powierzymy to specjalistycznej firmie (zalecane rozwiązanie), ale warto znać przynajmniej podstawowe zasady termoizolacji budynków.

Jak skutecznie ocieplić budynek – od czego zacząć?

Najważniejsze jest obliczenie właściwej grubości warstwy izolacyjnej. Może nam w tym pomóc nasz kalkulator. Podajesz do niego parametry ściany (rodzaj materiału, grubość) i otrzymujesz kilka ofert. Obliczona wartość współczynnika U powinna być możliwie niska, a według norm dla ścian pomieszczeń mieszkalnych oraz łazienek, kuchni itp. powinna być nie wyższa niż 0,20. Należy pamiętać, że styropian grafitowy ma zawsze lepszy parametr Lambda przy tej samej grubości, co styropian biały. Dzięki temu można zastosować cieńszą warstwę izolacyjną w przypadku styropianu szarego. Przy wyborze styropianu grafitowego marka (producent) nie jest tak ważna, ale zawsze warto wybierać producentów renomowanych, o uznanej pozycji na rynku.

Zanim zaczniemy przyklejać płyty styropianowe do ściany, musimy się upewnić, że podłoże jest w dobrym stanie. Nie chcemy, żeby nasza izolacja cieplna odpadła wraz z częścią starej elewacji. Dlatego ważne jest, żeby dokładnie zagruntować podłoże specjalnym preparatem, który zwiększy jego twardość i przyczepność. Nie warto na tym oszczędzać, bo to podstawa dobrej pracy. Trzeba też usunąć wszystkie luźne elementy tynku, farby itd. i wyrównać nierówności. Dopiero wtedy możemy przejść do montażu styropianu.

Styropian przyklejamy do ściany specjalnym klejem i dodatkowo mocujemy kołkami, żeby nie odrywał się od podłoża. Kleje są dostępne w różnych formach, np. jako zaprawy w workach lub jako pianki w puszkach. Ważne jest, żeby używać kleju dobrej jakości, zwłaszcza do styropianu szarego. Taki klej powinien być elastyczny, przyczepny i paroprzepuszczalny, co zapobiegnie uszkodzeniom spowodowanym przez warunki pogodowe i zmiany temperatur. Nie warto na kleju oszczędzać, bo to on decyduje o trwałości nowej elewacji.

Podczas układania izolacji cieplnej trzeba unikać tworzenia mostków termicznych. Co to oznacza? To takie miejsca, gdzie ciepło może “uciekać” z budynku, omijając izolację cieplną. Mostki cieplne tworzą się głównie w miejscach łączeń płyt styropianowych, ale także w okolicach niedbale wykonanych otworów okiennych i drzwiowych. Dlatego trzeba bardzo dokładnie układać styropian, albo ułatwić sobie pracę używając płyt z frezowanymi krawędziami. To sprawia, że płyty łączą się idealnie, co jest szczególnie ważne przy cieńszych płytach. Przy grubszej warstwie izolacji można niektóre szczeliny (jeśli się nie dało ich uniknąć) zapełnić odpowiednią pianką izolacyjną.

Styropian grafitowy jest materiałem o wielu zaletach, ale ma też jedną znaczącą wadę – jest podatny na działanie światła słonecznego. Dotyczy to zarówno temperatury, jak i promieni UV. Aby uniknąć problemów związanych z nasłonecznieniem ściany, na której umieszczamy styropian, należy zapewnić jej cień lub dostosować harmonogram prac do warunków pogodowych. Co się stanie, jeśli styropian grafitowy się przegrzeje? Może to spowodować zniszczenie lub trwałą deformację płyt, ponieważ styropian grafitowy słabo odbija promieniowanie. Na rynku dostępne są również styropiany grafitowe z zabezpieczającą warstwą styropianu białego na zewnętrznej stronie (Swisspor LAMBDA WHITE fasada 031, którą również mamy w ofercie).

Aby uzyskać elewację, która będzie nie tylko estetyczna, ale i trwała, nie wystarczy tylko odpowiednio ułożyć styropianu grafitowego. Koniecznym krokiem jest także pokrycie warstwy izolacyjnej siatką przyklejoną specjalnym klejem. Zarówno siatka, jak i klej muszą być dobrej jakości, aby zapewnić długowieczność elewacji. Siatka z klejem sprawia, że powierzchnia elewacji jest twarda i odporna na uszkodzenia. Dodatkowo, w przypadku styropianu grafitowego, stanowi ona pierwszą ochronę przed słońcem. Jakość i trwałość końcowej warstwy (tynku) zależy w dużej mierze od poprawnego wykonania tej warstwy.

Skorzystaj z kalkulatora

Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj styropianu, wpisz ilość i sprawdź cenę. Dostawa styropianu na budowę od 30m³ GRATIS!

Zadzwoń do konsultanta

Chcesz zamówić styropian? Doradzimy jaki wybrać. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. +48 509 353 861

Napisz do nas

Masz pytania lub chcesz zamówić styropian napisz do nas. Twój adres email i dane będą wykorzystane tylko w celu realizacji zamówienia.
Nowabud OSB sp. z o.o. - dystrybutor styropianu

Drogi Kliencie,

Jesteśmy Twoją hurtownią materiałów budowlanych, a nasza oferta jest pełna jakości, różnorodności i korzystnych cen. Jeśli planujesz remont, budowę lub po prostu potrzebujesz solidnych materiałów, to jesteśmy gotowi Ci pomóc!

Dlaczego warto wybrać naszą hurtownię?

Bogaty asortyment: Mamy szeroki wybór materiałów: od styropianu, cegieł i bloczków po farby, izolacje i narzędzia.
Jakość: Współpracujemy tylko z renomowanymi producentami, aby dostarczyć Ci produkty najwyższej jakości.
Kompetentna obsługa: Nasz zespół zna się na rzeczy. Chętnie doradzimy Ci, które materiały będą najlepsze do Twojego projektu.
Konkurencyjne ceny: Nasze ceny są atrakcyjne, a jakość niezmiennie wysoka.

Zapraszamy do naszych składów! Oferujemy nie tylko materiały, ale także fachową wiedzę i wsparcie. Skontaktuj się z nami lub odwiedź nas osobiście.

Z poważaniem,
Zespół Hurtowni Materiałów Budowlanych Nowabud

Centrala

Nowabud OSB sp. z o.o.
ul. Polna 2 Dziemionna
86-060 Nowa Wieś Wielka k. Bydgoszczy
województwo kujawsko-pomorskie
Tel. kom: 502-447-002
Email: iwona@nowabud.pl

NIP 554-285-96-90
KRS 0000343286

Najwyższa Jakość Produktów
Oddział Olimpin

ul. Łabiszyńska 16 Olimpin
86-061 Brzoza k. Bydgoszczy
województwo kujawsko-pomorskie
Tel kom: 509-353-861
Email: olimpin@nowabud.pl

Bank Pekao
39 1240 1183 1111 0010 7829 7152
Santander Bank
70 1090 1072 0000 0001 1967 5326

Dostawa styropianu w dowolnym formacie na terenie całej Polski. Zadzwoń!
Jeśli szukasz styropianu do ocieplenia i termomodernizacji swojego budynku, to dobrze trafiłeś. W naszej hurtowni styropianu Nowabud oferujemy najniższe ceny na rynku i darmową dostawę przy zamówieniu minimum 100 paczek po 0,3 m3 każda. Współpracujemy z renomowanymi producentami, takimi jak: Termo Organika, Swisspor, Genderka, Yetico i Arsanit. Nasza oferta jest zawsze aktualna i dostosowana do potrzeb rynku w 2023 roku.

Naszym hitem sprzedażowym są styropiany grafitowe, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda. To oznacza, że są bardzo energooszczędne i zapewniają doskonałą izolację termiczną. Ponadto mają atrakcyjną cenę i są łatwe w montażu. Polecamy je szczególnie do ocieplania podłóg, ponieważ mają wysoką wytrzymałość i odporność na obciążenia. Na życzenie klienta możemy dostarczyć styropian frezowany, który idealnie dopasowuje się do podłoża.

Do ocieplania dachów płaskich i tarasów polecamy płyty eps powlekane papą termozgrzewalną, zwane również styropapą. Są one dostępne w różnych grubościach, już od 10 cm, i mają specjalne elementy spadkowe, które zapewniają prawidłowy odpływ wody. Nasze płyty eps mają gwarancję jakości przez wiele lat.

W naszej ofercie znajdziesz również styropian techniczny typu styrodur XPS, który jest przeznaczony do zastosowań pod dużymi obciążeniami użytkowymi. Jest on idealny do izolacji płyty fundamentowej, ścian poniżej gruntu lub posadzki w garażu. Zapewnia on wysoką stabilność i odporność na wilgoć.

Jeśli szukasz jeszcze lepszego rozwiązania do ocieplenia, to polecamy płyty PIR, które mają rewelacyjny współczynnik lambda 022. To oznacza, że mają bardzo niską przewodność cieplną i zapewniają doskonałą izolację przy niewielkiej grubości. Są one lekkie, odporne na ogień i łatwe w montażu.

W naszej hurtowni dbamy o zadowolenie naszych klientów i dlatego oferujemy tylko styropian najwyższej jakości. Jeśli chcesz ocieplić swój dom i planujesz zakup styropianu, to skorzystaj z naszej promocji. Obserwujemy rynek i dostosowujemy nasze ceny do aktualnej sytuacji. Teraz możesz kupić styropian w bardzo korzystnej cenie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na styropian grafitowy, który jest najbardziej popularny wśród naszych produktów elewacyjnych. Zadzwoń lub napisz i sprawdź nasze ceny.

Styropian biały, styropian grafitowy, hydrostyr oraz styropian akustyczny dowozimy do takich miast jak: Białystok, Barczewo, Barlinek, Bartoszyce, Bydgoszcz, Bytom, Chełmża, Chojnice, Człuchów, Drawsko Pomorskie, Dobre Miasto, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gliwice, Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kościerzyna, Kraków, Lublin, Łask, Łabiszyn, Łochowo, Łeba, Łęczne, Łódź, Mogilno, Nakło, Nowy Sącz, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Piła, Poznań, Radom, Rybnik, Rzeszów Siedlce, Sandomierz, Serock, Sopot, Sosnowiec, Solec Kujawski, Stargard Szczeciński, Szczecin, Szubin, Świecie, Tczew, Tarnów, Toruń, Tuchola, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek i okolice Włocławka, Wrocław, Zielona Góra, Zielonka, Żary, Żnin, Żywiec i do wielu innych.

marcin rebisz
marcin rebisz
2023-10-10
Miła i fachowa obsługa
Jakub Badyna
Jakub Badyna
2023-10-03
dobry asortyment, ceny lepsze niz w castoramie
johnytoomala1 Aaaa
johnytoomala1 Aaaa
2023-09-24
Hurtownia po drodze 😀,bardzo mila i fachowa obsługa, polecam
Grzegorz Cieślik
Grzegorz Cieślik
2023-08-16
Dobre zaopatrzenie, rozsądne ceny i Pani z obsługi która wie co mówi i potrafi doradzić.
Piotr Kobra
Piotr Kobra
2023-07-27
Super
Paweł Sobieraj
Paweł Sobieraj
2023-04-07
Super Obsługa
Paweł Dudek
Paweł Dudek
2023-03-22
Najlepsza hurtownia w okolicy. Dobre doradztwo i niskie ceny.

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie czternastu dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 Ustawy o prawach konsumenta.